ANNE BEN NEREDEN GELDİM?

Geçen hafta katıldığım HT Hayat ‘ın düzenlediği ‘Anne ben nereden geldim?’ seminerinden notlardır.. Psk. Iraz Toros Suman ‘ın verdiği biligiler hem eğitici hem de gerçekten öğreticiydi. Bu sayede burdan kendi adıma emeği geçen herkese ve başta Müge’ye çok teşekkürlerimi sunuyorum.

1017739_7ececbd403189b1e12319c6dfdb71619

Seminerde 70 kişilik bir toplulukduk. Azıcık da baba vardı:) Twitter’da #annebenneredengeldim etiketi ile notlar anlık duyuruldu.

Cinsel eğitim ne zaman başlar? ile konuşma başladı… Cevap çocuklar soru sormaya başladığı zaman..

Anne-ben-nereden-geldim

1 yaş civarındaki bebeklerin altları açıldığında bebekler cinsel organlarını keşfettiklerinden oynamaya başlarlar bizim onlara aa ne ayıp çek bakıyım elini ordan gibi gereksiz yaklaşımlarla çocuğu rencide etmememiz gerekiyor.

2 yaş civarında çocuklar çıplak gezmeyi sever.. -hangimiz çocuklar ayaklandıktan sonra onların peşinden koşturmadık ki bezi bağlayacağız diye? 🙂 –

Okul öncesi dönemde de çocuklar bedenlerini keşfederek karşı cinsle farklarını da keşfediyorlar. Bu dönem çocuklara özel yerlerini öğretmenin tam zamanı. Hatta iyi dokunuş-kötü dokunuş arasındaki farkları bile anlayabiliyorlar.

Altını çizdi Iraz; ‘unutulmamalıdır ki, çocuğun istemediği her dokunuş kötü dokunuştur’  ve devam etti ‘hoşlanmadığın her dokunuş kötü dokunuştur, sen istemediğin halde sana dokunmak seni öpmek isteyenlere HAYIR de eğer diyemiyorsan da bana gel söyle ben sana yardım ederim’ diyin çocuklarınıza diye…

Cümleler tekrarlar nitelikte ama bilerek yazdım, kafamıza kazınsın diye..

Çocuklarımıza cinsel organlarımızı ne şekilde öğretsek ki? Gerçek isimlerini kullanın diyor. Pipi değil Penis. Kuku değil Vajina. Ancak bunları kullanmayı garipsiyorsak rahat ettiğiniz şekilde devam edebilirsiniz. Nasılsa teyzelerimiz anaannelerimiz onlara bir ad takmışlar bile 🙂

Cinsellik-hakkinda-konusurken-500x375

Çocuklara cinselliği nasıl anlatmalı? Bunu da bikaç anahtar şekilde maddelersek;

  • Kendi değer yargınla çelişmesin..
  • Çocuğun merak ettiği kadarını cevapla..
  • Kitap ve kaynakların olsun her zaman..

Konuşmaya hazır değilsek zaman isteyecek asla ama asla BAŞIMIZDAN SAVMAYACAKMIŞIZ

Merak ettiği zaman, merak ettiği kadar. Çocuklara açıklamaları zor konularda -yanı soyut kavramlarda din, ölüm vs- yapacağımız tek şey bu.. Merak ettiğini cevaplamak. Fazlası kafa karışıklığından başka bişey değil.

Bebek nasıl dünyaya gelir? “Babanın tohumları annenin yumurtasıyla birleşir ve bebek oluşur.” Okul öncesi dönemdeki birçok çocuk bu açıklamayla tatmin oluyormuş.

‘Ama nasıl birleşiyor’ diye soru geldiği takdirde, cinselliğin içine mutlaka SEVGİ faktörünü katmayı unutmayın. Anneyle baba birbirlerini çok severler ve bir bebekleri olsun çok isterler.

7-9 yaş arası çocukların artık arkadaşlarıyla bu konuyu konuşmaya başladıkları dönemdir. Bu dönemde bizim artık onlarla cinselliği konuşma vaktimizdir, her yerden kulaktan dolma bilgileri kafaları dolsun istemeyiz.

9-11 yaşlarında artık çocukları -henüz sormadılarsa- karşınıza alıp anlatmak gerekir. Bu konuyu kızlar anneleriyle erkekler babalarıyla konuşmalıdır diye birşey yok, karşı taraflar da bittabi konuşabilirler. Öenmli olan ebeveynin kendini rahat hissetmesidir.

Yetişkin için ayıp unsuru olan olgu çocuk için değildir, çocukların cinsellikten ne anladığı bizim onlara nasıl anlattığımızla ilintilidir.

Mahremiyet olgusunu nasıl oluşturmalı, çocuklara nasıl anlatmalı?  Şöyle dile getirdi hatta örneklendirerek; Öncelikle kendi sınırlarınızı bilerek. Siz tuvalete girdiğiniz zaman çocuğunuzun yanınızda olmasını istememe hakkına sahipsiniz ve çocuğunuza da buna saygı duymayı öğretmelisiniz. Öte yandan, çocuğunuzun benzer isteğine de saygı göstermelisiniz.

Ara konu yaptı ve Iraz çok önemli bir şey söyledi — çocuklar sandığımızdan çok daha küçük yaştan itibaren kendi kendilerine yıkanabilirler aslında… Kendi kendine yıkanmak isteyen bir çocuğun bunu yapabilmesi, tertemiz, mis gibi olmasından daha önemli. Varsın çocuk şampuan yapmadan banyodan çıksın. Tek başına yıkandığı zaman ona verdiğiniz “Bu senin bedenin” mesajı onun için çok anlamlı.

Bazı Sıkça Sorulan Sorular:

Çocuğumun yanında çıplak gezebilir miyim? Bu sizin çıplaklığa bakışınızla ilgili. Nasıl rahatsanız o şekilde davranın dedi.

Çocuğumuzla birlikte uyuyabilir miyiz? Yine önce kendi değer yargılarınızı gözden geçirin. Çocuğunuzla birlikte uyumayı neden istiyor(ya da istemiyor)sunuz? Birlikte uyumak kimin ihtiyacı? Çocuğunuzun  mu? Yoksa -örneğin- bütün gün onu özlediğiniz için sizin mi?

Çocuğum mastürbasyon yapıyor! Okul öncesi dönemde bir çocuğun yaptığı mastürbasyonun verdiği haz bir yetişkininkine benzemez. Doğaldır; çocuk hayattan kopma noktasına gelmiyorsa müdahale etmemek gerekir. Çocuk başka hiçbir şeyle ilgilenmemecesine mastürbasyon yapıyorsa bir uzmandan destek almalıdır.

Çocukların yaşıtlarıyla cinsel oyunlar oynaması normaldir. Ancak kendilerinden büyüklerin cinsel oyunlarına maruz kalmaları halinde travmatize olabilirler. Çocuğunuzun yaşıtlarıyla cinsel oyunlar oynadığını fark etmeniz halinde aşırı tepki vermek yerine bunu çocuğunuzu cinsellikle ilgili bilgilendirmek için bir fırsat olarak görün.

Ve cinsel istismar… Okul öncesi dönemde çocukların cinsel tecrübesi yoktur. Çocuklar, tecrübe etmedikleri bir konu hakkında yalan söyleyemezler. Bu dönemde çocuğunuz cinsel hikayeler anlatıyorsa (falanca amca beni kucağına alıp zıplattı, filancak kişi pipisini koluma sürttü) bunlar yüzde %100 doğrudur. Siz çocuğunuza fazla soru sorup aklını karıştırmayın. Sorabileceğiniz herhangi bir yanlış soru bilgi kirliliğine sebep olur. Derhal bir terapistten destek alın.

Sevgili Iraz’ın cinselliği çocuklara açıklamak konusunda yardımcı olmak üzere önerdiği kitaplar var:

Mesajlar-500x375

Özetle, cinsellik çocuklara verilmesi gereken mesajlar:

  • Bu beden sana ait. Sana istemediğin bir şeyi kimse yapamaz; akrabaların bile…
  • Sana yapılmasını istemediğin bir şeyi engelleyemezsen bana haber ver. Ben sana yardım ederim.
  • İstenmeyen her dokunuş kötü dokunuştur. 

Herkese yeniden teşekkür edip diğer notları blogcuanne den, müge den, damla dan ve #annebenneredengeldim etiketinden tweeterdan okuyabilirsiniz.

Sevgiler, Tülin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s